Hyppää sisältöön På svenska |  In English  
 

       Tarkennettu haku
 
 
  www.ymparisto.fi - asuminen
ARA esittäytyy
Yhteystiedot
Uutisarkisto
Lainat yhteisöille
Lainat ja takaukset yksityishenkilöille
Laatu ja kustannukset
Avustukset
Akordit
Kehittämisrahoitus
ARA-asuntokanta
Asumisneuvonta
Tilastot
Julkaisut
Asuntoalan erikoiskirjasto
Ohjeet
Lomakkeet
Laskurit
ARAn linkit
Usein kysyttyä

Tilaa ARA-uutiskirje Tilaa ARA-uutiskirje

   Asumisen rahoitus- ja    kehittämiskeskus
   Vesijärvenkatu 11 A
   PL 30,   15141 Lahti
 
   Puh: 020 610 125
   Fax: (03) 5899 613
   Lisää yhteystietoja

 

www.ara.fi > ARA on tukenut nuorisoasuntohankkeita yhtäläisin perustein

ARA on tukenut nuorisoasuntohankkeita yhtäläisin perustein

 

Julkisuudessa on väitetty, että ARA olisi myöntänyt eräälle Nuorisosäätiön kohteelle liian suuren avustuksen keväällä 2008. 

Kyseessä on avustus, joka kuuluu vuoden 2005 alusta käyttöön otettuun erityisryhmien asunto-olojen parantamisen avustusjärjestelmään.

ARA on kohdellut kaikkia nuorisoasuntojen rakennuttajatahoja yhtäläisin perustein. Avustuslakia syksyllä 2004 säädettäessä eduskunnan ympäristövaliokunta piti nuorisoasuntojen tukemista tärkeänä. Vuosina 2005–2007 ARA noudatti tulkintaa (tulkinta on todettu mm. ympäristövaliokunnan mietinnössä 18/2004), jonka mukaan nuorisoasunnot kuuluvat toiseen avustusluokkaan (avustusosuus 20 %) silloin, kun rakennettavassa hankkeessa on pienikin määrä erityistukea tarvitsevien nuorten asuntoja. 

Ympäristöministeriö on ensimmäisen kerran ohjauskirjeellä ohjannut erityisryhmien avustamista mm. nuorisoasuntojen avustamisen osalta 30.1.2008 ARAlle lähettämässään kirjeessä.  Ohjauskirjeen mukaan korkeampaa avustusprosenttia tulee soveltaa ainoastaan niiden asuntojen osalta, joita on tarkoitus käyttää erityistukea tarvitsevien nuorten tukiasuntoina.

Julkisuudessa esillä olleelle Nuorisosäätiön hankkeelle Kiinteistö Oy Vantaan Rosendalinkuja 7 annettiin noin 3,4 miljoonan euron avustusvaraus maaliskuussa 2007. Hankkeen rakentaminen käynnistyi jo kesällä 2007 ARAn antaman avustusvarauksen perusteella. ARAn avustusvaltuuden loputtua kesäkuussa 2007, avustuspäätös voitiin tehdä vasta vuonna 2008. Avustusta myönnettiin mainitulle hankkeelle lopulta selvästi vähemmän kuin avustusvaraus oli ollut eli vajaat 2,6 miljoonaa euroa.

ARA otti päätöksessään hakijan kannalta muuttuneessa tilanteessa kohtuudella huomioon ohjauskirjeen uudet linjaukset ja menetteli vastaavalla tavalla myös muiden nuorisokohteiden osalta, joille oli annettu avustusvaraus ennen ympäristöministeriön ohjauskirjettä. ARA on soveltanut uutta linjausta kaikkiin ympäristöministeriön ohjauskirjeen jälkeen vireille pantuihin uusiin nuorisoasuntoihin.

Avustuksen tarkoitus on saada eritysryhmien asuntojen vuokrat kohtuullisiksi. ARAn tukemista asunnoista saa periä vain todellisten rakentamis- ja ylläpitokustannusten mukaista vuokraa. Ko. avustuksen neliövuokraa pienentäväksi vaikutukseksi ARA arvioi noin 1,8 euroa ja kokonaisvuokraksi noin 11.6 euroa.

ARA on vuosina 2005-2009 myöntänyt avustuksia kaikkiaan noin 14 300 erityisryhmien vuokra-asunnolle, joista 1 064 on ollut nuorille tarkoitettuja. Suurin osuus avustuksista on myönnetty erilaisille vanhusväestön palvelutaloille ja vuokra-asunnoille (53%), vammaisryhmien vuokra-asunnoille on mennyt noin 23%, asunnottomien sekä mielenterveys- ja päihdekuntoutujien asuntojen osuus on ollut 11 %. 

ARA antaa ympäristöministeriölle selvityksen nuorisoasuntojen avustustoiminnasta noin viikon kuluttua.

 

© Copyright Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus  | Palvelukuvaus | Jätä palautetta | Yhteystiedot